The figure is not drawn to scale. Container G and Container H have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container G until it reached a height of 36 cm. Some of the water was then poured from Container G into Container H which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container G.
- How many litres of water were poured into Container H?
(a)
Volume of water in Container G
= 3500 x 36
= 126000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container G and Container H
= 126000 + 2300
= 128300 cm
3 Total base area of Container G and Container H
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container G after
= 128300 ÷ 5000
= 25.66 cm
(b)
Volume of water in Container H after pouring
= 1500 x 25.66
= 38490 cm
3 Volume of water poured into Container H
= 38490 - 1500
= 36990 cm
3 36990 mℓ = 36.99 ℓ
Answer(s): (a) 25.66 cm; (b) 36.99 ℓ