The figure is not drawn to scale. Container E and Container F have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container E until it reached a height of 49 cm. Some of the water was then poured from Container E into Container F which contained 1.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container E.
- How many litres of water were poured into Container F?
(a)
Volume of water in Container E
= 3500 x 49
= 171500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.8 ℓ = 1800 cm
3 Total volume of Container E and Container F
= 171500 + 1800
= 173300 cm
3 Total base area of Container E and Container F
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container E after
= 173300 ÷ 5000
= 34.66 cm
(b)
Volume of water in Container F after pouring
= 1500 x 34.66
= 51990 cm
3 Volume of water poured into Container F
= 51990 - 1500
= 50490 cm
3 50490 mℓ = 50.49 ℓ
Answer(s): (a) 34.66 cm; (b) 50.49 ℓ