The figure is not drawn to scale. Tank Y and Tank Z have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Y until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Tank Y into Tank Z which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Y.
- How many litres of water were poured into Tank Z?
(a)
Volume of water in Tank Y
= 4000 x 40
= 160000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank Y and Tank Z
= 160000 + 1100
= 161100 cm
3 Total base area of Tank Y and Tank Z
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank Y after
= 161100 ÷ 7500
= 21.48 cm
(b)
Volume of water in Tank Z after pouring
= 3500 x 21.48
= 75180 cm
3 Volume of water poured into Tank Z
= 75180 - 3500
= 71680 cm
3 71680 mℓ = 71.68 ℓ
Answer(s): (a) 21.48 cm; (b) 71.68 ℓ