The figure is not drawn to scale. Tank S and Tank T have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank S until it reached a height of 44 cm. Some of the water was then poured from Tank S into Tank T which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank S.
- How many litres of water were poured into Tank T?
(a)
Volume of water in Tank S
= 3000 x 44
= 132000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank S and Tank T
= 132000 + 1100
= 133100 cm
3 Total base area of Tank S and Tank T
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank S after
= 133100 ÷ 5000
= 26.62 cm
(b)
Volume of water in Tank T after pouring
= 2000 x 26.62
= 53240 cm
3 Volume of water poured into Tank T
= 53240 - 2000
= 51240 cm
3 51240 mℓ = 51.24 ℓ
Answer(s): (a) 26.62 cm; (b) 51.24 ℓ