The figure is not drawn to scale. Container V and Container W have base areas of 4000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container V until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Container V into Container W which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container V.
- How many litres of water were poured into Container W?
(a)
Volume of water in Container V
= 4000 x 37
= 148000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Container V and Container W
= 148000 + 1600
= 149600 cm
3 Total base area of Container V and Container W
= 4000 + 1500
= 5500 cm²
Height of Container V after
= 149600 ÷ 5500
= 27.2 cm
(b)
Volume of water in Container W after pouring
= 1500 x 27.2
= 40800 cm
3 Volume of water poured into Container W
= 40800 - 1500
= 39300 cm
3 39300 mℓ = 39.3 ℓ
Answer(s): (a) 27.2 cm; (b) 39.3 ℓ