The figure is not drawn to scale. Container Q and Container R have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container Q until it reached a height of 49 cm. Some of the water was then poured from Container Q into Container R which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container Q.
- How many litres of water were poured into Container R?
(a)
Volume of water in Container Q
= 1500 x 49
= 73500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container Q and Container R
= 73500 + 2300
= 75800 cm
3 Total base area of Container Q and Container R
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container Q after
= 75800 ÷ 2500
= 30.32 cm
(b)
Volume of water in Container R after pouring
= 1000 x 30.32
= 30320 cm
3 Volume of water poured into Container R
= 30320 - 1000
= 29320 cm
3 29320 mℓ = 29.32 ℓ
Answer(s): (a) 30.32 cm; (b) 29.32 ℓ