The figure is not drawn to scale. Container B and Container C have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container B until it reached a height of 33 cm. Some of the water was then poured from Container B into Container C which contained 1.5 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container B.
- How many litres of water were poured into Container C?
(a)
Volume of water in Container B
= 4000 x 33
= 132000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.5 ℓ = 1500 cm
3 Total volume of Container B and Container C
= 132000 + 1500
= 133500 cm
3 Total base area of Container B and Container C
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Container B after
= 133500 ÷ 7500
= 17.8 cm
(b)
Volume of water in Container C after pouring
= 3500 x 17.8
= 62300 cm
3 Volume of water poured into Container C
= 62300 - 3500
= 58800 cm
3 58800 mℓ = 58.8 ℓ
Answer(s): (a) 17.8 cm; (b) 58.8 ℓ