The figure is not drawn to scale. Tank X and Tank Y have base areas of 3500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank X until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Tank X into Tank Y which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank X.
- How many litres of water were poured into Tank Y?
(a)
Volume of water in Tank X
= 3500 x 47
= 164500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Tank X and Tank Y
= 164500 + 2900
= 167400 cm
3 Total base area of Tank X and Tank Y
= 3500 + 1000
= 4500 cm²
Height of Tank X after
= 167400 ÷ 4500
= 37.2 cm
(b)
Volume of water in Tank Y after pouring
= 1000 x 37.2
= 37200 cm
3 Volume of water poured into Tank Y
= 37200 - 1000
= 36200 cm
3 36200 mℓ = 36.2 ℓ
Answer(s): (a) 37.2 cm; (b) 36.2 ℓ