The figure is not drawn to scale. Container Y and Container Z have base areas of 3500 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container Y until it reached a height of 48 cm. Some of the water was then poured from Container Y into Container Z which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container Y.
- How many litres of water were poured into Container Z?
(a)
Volume of water in Container Y
= 3500 x 48
= 168000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container Y and Container Z
= 168000 + 2300
= 170300 cm
3 Total base area of Container Y and Container Z
= 3500 + 3000
= 6500 cm²
Height of Container Y after
= 170300 ÷ 6500
= 26.2 cm
(b)
Volume of water in Container Z after pouring
= 3000 x 26.2
= 78600 cm
3 Volume of water poured into Container Z
= 78600 - 3000
= 75600 cm
3 75600 mℓ = 75.6 ℓ
Answer(s): (a) 26.2 cm; (b) 75.6 ℓ