The figure is not drawn to scale. Container J and Container K have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container J until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Container J into Container K which contained 1.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container J.
- How many litres of water were poured into Container K?
(a)
Volume of water in Container J
= 2000 x 37
= 74000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.9 ℓ = 1900 cm
3 Total volume of Container J and Container K
= 74000 + 1900
= 75900 cm
3 Total base area of Container J and Container K
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Container J after
= 75900 ÷ 3000
= 25.3 cm
(b)
Volume of water in Container K after pouring
= 1000 x 25.3
= 25300 cm
3 Volume of water poured into Container K
= 25300 - 1000
= 24300 cm
3 24300 mℓ = 24.3 ℓ
Answer(s): (a) 25.3 cm; (b) 24.3 ℓ