The figure is not drawn to scale. Tank Y and Tank Z have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Y until it reached a height of 44 cm. Some of the water was then poured from Tank Y into Tank Z which contained 1.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Y.
- How many litres of water were poured into Tank Z?
(a)
Volume of water in Tank Y
= 1500 x 44
= 66000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.3 ℓ = 1300 cm
3 Total volume of Tank Y and Tank Z
= 66000 + 1300
= 67300 cm
3 Total base area of Tank Y and Tank Z
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank Y after
= 67300 ÷ 2500
= 26.92 cm
(b)
Volume of water in Tank Z after pouring
= 1000 x 26.92
= 26920 cm
3 Volume of water poured into Tank Z
= 26920 - 1000
= 25920 cm
3 25920 mℓ = 25.92 ℓ
Answer(s): (a) 26.92 cm; (b) 25.92 ℓ