The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 3000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 1.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 3000 x 43
= 129000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.8 ℓ = 1800 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 129000 + 1800
= 130800 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 3000 + 1000
= 4000 cm²
Height of Container N after
= 130800 ÷ 4000
= 32.7 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 1000 x 32.7
= 32700 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 32700 - 1000
= 31700 cm
3 31700 mℓ = 31.7 ℓ
Answer(s): (a) 32.7 cm; (b) 31.7 ℓ