The figure is not drawn to scale. Tank B and Tank C have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank B until it reached a height of 22 cm. Some of the water was then poured from Tank B into Tank C which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank B.
- How many litres of water were poured into Tank C?
(a)
Volume of water in Tank B
= 3000 x 22
= 66000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank B and Tank C
= 66000 + 2700
= 68700 cm
3 Total base area of Tank B and Tank C
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank B after
= 68700 ÷ 5000
= 13.74 cm
(b)
Volume of water in Tank C after pouring
= 2000 x 13.74
= 27480 cm
3 Volume of water poured into Tank C
= 27480 - 2000
= 25480 cm
3 25480 mℓ = 25.48 ℓ
Answer(s): (a) 13.74 cm; (b) 25.48 ℓ