The figure is not drawn to scale. Tank S and Tank T have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank S until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Tank S into Tank T which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank S.
- How many litres of water were poured into Tank T?
(a)
Volume of water in Tank S
= 3500 x 21
= 73500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Tank S and Tank T
= 73500 + 2200
= 75700 cm
3 Total base area of Tank S and Tank T
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank S after
= 75700 ÷ 5000
= 15.14 cm
(b)
Volume of water in Tank T after pouring
= 1500 x 15.14
= 22710 cm
3 Volume of water poured into Tank T
= 22710 - 1500
= 21210 cm
3 21210 mℓ = 21.21 ℓ
Answer(s): (a) 15.14 cm; (b) 21.21 ℓ