The figure is not drawn to scale. Tank G and Tank H have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank G until it reached a height of 34 cm. Some of the water was then poured from Tank G into Tank H which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank G.
- How many litres of water were poured into Tank H?
(a)
Volume of water in Tank G
= 4000 x 34
= 136000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Tank G and Tank H
= 136000 + 2300
= 138300 cm
3 Total base area of Tank G and Tank H
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank G after
= 138300 ÷ 7500
= 18.44 cm
(b)
Volume of water in Tank H after pouring
= 3500 x 18.44
= 64540 cm
3 Volume of water poured into Tank H
= 64540 - 3500
= 61040 cm
3 61040 mℓ = 61.04 ℓ
Answer(s): (a) 18.44 cm; (b) 61.04 ℓ