The figure is not drawn to scale. Tank G and Tank H have base areas of 2500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank G until it reached a height of 32 cm. Some of the water was then poured from Tank G into Tank H which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank G.
- How many litres of water were poured into Tank H?
(a)
Volume of water in Tank G
= 2500 x 32
= 80000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank G and Tank H
= 80000 + 1200
= 81200 cm
3 Total base area of Tank G and Tank H
= 2500 + 1000
= 3500 cm²
Height of Tank G after
= 81200 ÷ 3500
= 23.2 cm
(b)
Volume of water in Tank H after pouring
= 1000 x 23.2
= 23200 cm
3 Volume of water poured into Tank H
= 23200 - 1000
= 22200 cm
3 22200 mℓ = 22.2 ℓ
Answer(s): (a) 23.2 cm; (b) 22.2 ℓ