The figure is not drawn to scale. Container W and Container X have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container W until it reached a height of 28 cm. Some of the water was then poured from Container W into Container X which contained 1.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container W.
- How many litres of water were poured into Container X?
(a)
Volume of water in Container W
= 3000 x 28
= 84000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.9 ℓ = 1900 cm
3 Total volume of Container W and Container X
= 84000 + 1900
= 85900 cm
3 Total base area of Container W and Container X
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container W after
= 85900 ÷ 5000
= 17.18 cm
(b)
Volume of water in Container X after pouring
= 2000 x 17.18
= 34360 cm
3 Volume of water poured into Container X
= 34360 - 2000
= 32360 cm
3 32360 mℓ = 32.36 ℓ
Answer(s): (a) 17.18 cm; (b) 32.36 ℓ