The figure is not drawn to scale. Tank K and Tank L have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank K until it reached a height of 50 cm. Some of the water was then poured from Tank K into Tank L which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank K.
- How many litres of water were poured into Tank L?
(a)
Volume of water in Tank K
= 4000 x 50
= 200000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank K and Tank L
= 200000 + 2100
= 202100 cm
3 Total base area of Tank K and Tank L
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank K after
= 202100 ÷ 5000
= 40.42 cm
(b)
Volume of water in Tank L after pouring
= 1000 x 40.42
= 40420 cm
3 Volume of water poured into Tank L
= 40420 - 1000
= 39420 cm
3 39420 mℓ = 39.42 ℓ
Answer(s): (a) 40.42 cm; (b) 39.42 ℓ