The figure is not drawn to scale. Tank E and Tank F have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank E until it reached a height of 48 cm. Some of the water was then poured from Tank E into Tank F which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank E.
- How many litres of water were poured into Tank F?
(a)
Volume of water in Tank E
= 4000 x 48
= 192000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank E and Tank F
= 192000 + 2700
= 194700 cm
3 Total base area of Tank E and Tank F
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Tank E after
= 194700 ÷ 6000
= 32.45 cm
(b)
Volume of water in Tank F after pouring
= 2000 x 32.45
= 64900 cm
3 Volume of water poured into Tank F
= 64900 - 2000
= 62900 cm
3 62900 mℓ = 62.9 ℓ
Answer(s): (a) 32.45 cm; (b) 62.9 ℓ