The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 28 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 3000 x 28
= 84000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 84000 + 1600
= 85600 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container N after
= 85600 ÷ 5000
= 17.12 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 2000 x 17.12
= 34240 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 34240 - 2000
= 32240 cm
3 32240 mℓ = 32.24 ℓ
Answer(s): (a) 17.12 cm; (b) 32.24 ℓ