The figure is not drawn to scale. Tank W and Tank X have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank W until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Tank W into Tank X which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank W.
- How many litres of water were poured into Tank X?
(a)
Volume of water in Tank W
= 4000 x 40
= 160000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Tank W and Tank X
= 160000 + 2800
= 162800 cm
3 Total base area of Tank W and Tank X
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank W after
= 162800 ÷ 5000
= 32.56 cm
(b)
Volume of water in Tank X after pouring
= 1000 x 32.56
= 32560 cm
3 Volume of water poured into Tank X
= 32560 - 1000
= 31560 cm
3 31560 mℓ = 31.56 ℓ
Answer(s): (a) 32.56 cm; (b) 31.56 ℓ