The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 22 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 1500 x 22
= 33000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 33000 + 2200
= 35200 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container K after
= 35200 ÷ 2500
= 14.08 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 1000 x 14.08
= 14080 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 14080 - 1000
= 13080 cm
3 13080 mℓ = 13.08 ℓ
Answer(s): (a) 14.08 cm; (b) 13.08 ℓ