The figure is not drawn to scale. Container C and Container D have base areas of 3000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container C until it reached a height of 49 cm. Some of the water was then poured from Container C into Container D which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container C.
- How many litres of water were poured into Container D?
(a)
Volume of water in Container C
= 3000 x 49
= 147000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Container C and Container D
= 147000 + 1600
= 148600 cm
3 Total base area of Container C and Container D
= 3000 + 1000
= 4000 cm²
Height of Container C after
= 148600 ÷ 4000
= 37.15 cm
(b)
Volume of water in Container D after pouring
= 1000 x 37.15
= 37150 cm
3 Volume of water poured into Container D
= 37150 - 1000
= 36150 cm
3 36150 mℓ = 36.15 ℓ
Answer(s): (a) 37.15 cm; (b) 36.15 ℓ