The figure is not drawn to scale. Tank L and Tank M have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank L until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Tank L into Tank M which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank L.
- How many litres of water were poured into Tank M?
(a)
Volume of water in Tank L
= 4000 x 47
= 188000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank L and Tank M
= 188000 + 1700
= 189700 cm
3 Total base area of Tank L and Tank M
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Tank L after
= 189700 ÷ 7000
= 27.1 cm
(b)
Volume of water in Tank M after pouring
= 3000 x 27.1
= 81300 cm
3 Volume of water poured into Tank M
= 81300 - 3000
= 78300 cm
3 78300 mℓ = 78.3 ℓ
Answer(s): (a) 27.1 cm; (b) 78.3 ℓ