The figure is not drawn to scale. Tank Y and Tank Z have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Y until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank Y into Tank Z which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Y.
- How many litres of water were poured into Tank Z?
(a)
Volume of water in Tank Y
= 4000 x 43
= 172000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank Y and Tank Z
= 172000 + 1200
= 173200 cm
3 Total base area of Tank Y and Tank Z
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank Y after
= 173200 ÷ 5000
= 34.64 cm
(b)
Volume of water in Tank Z after pouring
= 1000 x 34.64
= 34640 cm
3 Volume of water poured into Tank Z
= 34640 - 1000
= 33640 cm
3 33640 mℓ = 33.64 ℓ
Answer(s): (a) 34.64 cm; (b) 33.64 ℓ