The figure is not drawn to scale. Tank D and Tank E have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank D until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Tank D into Tank E which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank D.
- How many litres of water were poured into Tank E?
(a)
Volume of water in Tank D
= 1500 x 21
= 31500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Tank D and Tank E
= 31500 + 2400
= 33900 cm
3 Total base area of Tank D and Tank E
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank D after
= 33900 ÷ 2500
= 13.56 cm
(b)
Volume of water in Tank E after pouring
= 1000 x 13.56
= 13560 cm
3 Volume of water poured into Tank E
= 13560 - 1000
= 12560 cm
3 12560 mℓ = 12.56 ℓ
Answer(s): (a) 13.56 cm; (b) 12.56 ℓ