The figure is not drawn to scale. Container T and Container U have base areas of 3000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container T until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Container T into Container U which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container T.
- How many litres of water were poured into Container U?
(a)
Volume of water in Container T
= 3000 x 21
= 63000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Container T and Container U
= 63000 + 1400
= 64400 cm
3 Total base area of Container T and Container U
= 3000 + 1000
= 4000 cm²
Height of Container T after
= 64400 ÷ 4000
= 16.1 cm
(b)
Volume of water in Container U after pouring
= 1000 x 16.1
= 16100 cm
3 Volume of water poured into Container U
= 16100 - 1000
= 15100 cm
3 15100 mℓ = 15.1 ℓ
Answer(s): (a) 16.1 cm; (b) 15.1 ℓ