The figure is not drawn to scale. Container Q and Container R have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container Q until it reached a height of 41 cm. Some of the water was then poured from Container Q into Container R which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container Q.
- How many litres of water were poured into Container R?
(a)
Volume of water in Container Q
= 2500 x 41
= 102500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container Q and Container R
= 102500 + 2300
= 104800 cm
3 Total base area of Container Q and Container R
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container Q after
= 104800 ÷ 4000
= 26.2 cm
(b)
Volume of water in Container R after pouring
= 1500 x 26.2
= 39300 cm
3 Volume of water poured into Container R
= 39300 - 1500
= 37800 cm
3 37800 mℓ = 37.8 ℓ
Answer(s): (a) 26.2 cm; (b) 37.8 ℓ