The figure is not drawn to scale. Tank S and Tank T have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank S until it reached a height of 26 cm. Some of the water was then poured from Tank S into Tank T which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank S.
- How many litres of water were poured into Tank T?
(a)
Volume of water in Tank S
= 4000 x 26
= 104000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Tank S and Tank T
= 104000 + 2200
= 106200 cm
3 Total base area of Tank S and Tank T
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank S after
= 106200 ÷ 7500
= 14.16 cm
(b)
Volume of water in Tank T after pouring
= 3500 x 14.16
= 49560 cm
3 Volume of water poured into Tank T
= 49560 - 3500
= 46060 cm
3 46060 mℓ = 46.06 ℓ
Answer(s): (a) 14.16 cm; (b) 46.06 ℓ