The figure is not drawn to scale. Tank S and Tank T have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank S until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank S into Tank T which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank S.
- How many litres of water were poured into Tank T?
(a)
Volume of water in Tank S
= 4000 x 43
= 172000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Tank S and Tank T
= 172000 + 2300
= 174300 cm
3 Total base area of Tank S and Tank T
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Tank S after
= 174300 ÷ 7000
= 24.9 cm
(b)
Volume of water in Tank T after pouring
= 3000 x 24.9
= 74700 cm
3 Volume of water poured into Tank T
= 74700 - 3000
= 71700 cm
3 71700 mℓ = 71.7 ℓ
Answer(s): (a) 24.9 cm; (b) 71.7 ℓ