The figure is not drawn to scale. Container L and Container M have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container L until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Container L into Container M which contained 2.5 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container L.
- How many litres of water were poured into Container M?
(a)
Volume of water in Container L
= 3000 x 21
= 63000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.5 ℓ = 2500 cm
3 Total volume of Container L and Container M
= 63000 + 2500
= 65500 cm
3 Total base area of Container L and Container M
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container L after
= 65500 ÷ 5000
= 13.1 cm
(b)
Volume of water in Container M after pouring
= 2000 x 13.1
= 26200 cm
3 Volume of water poured into Container M
= 26200 - 2000
= 24200 cm
3 24200 mℓ = 24.2 ℓ
Answer(s): (a) 13.1 cm; (b) 24.2 ℓ