The figure is not drawn to scale. Container S and Container T have base areas of 3000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container S until it reached a height of 22 cm. Some of the water was then poured from Container S into Container T which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container S.
- How many litres of water were poured into Container T?
(a)
Volume of water in Container S
= 3000 x 22
= 66000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Container S and Container T
= 66000 + 2200
= 68200 cm
3 Total base area of Container S and Container T
= 3000 + 1000
= 4000 cm²
Height of Container S after
= 68200 ÷ 4000
= 17.05 cm
(b)
Volume of water in Container T after pouring
= 1000 x 17.05
= 17050 cm
3 Volume of water poured into Container T
= 17050 - 1000
= 16050 cm
3 16050 mℓ = 16.05 ℓ
Answer(s): (a) 17.05 cm; (b) 16.05 ℓ