The figure is not drawn to scale. Container A and Container B have base areas of 2500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container A until it reached a height of 41 cm. Some of the water was then poured from Container A into Container B which contained 1.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container A.
- How many litres of water were poured into Container B?
(a)
Volume of water in Container A
= 2500 x 41
= 102500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.9 ℓ = 1900 cm
3 Total volume of Container A and Container B
= 102500 + 1900
= 104400 cm
3 Total base area of Container A and Container B
= 2500 + 2000
= 4500 cm²
Height of Container A after
= 104400 ÷ 4500
= 23.2 cm
(b)
Volume of water in Container B after pouring
= 2000 x 23.2
= 46400 cm
3 Volume of water poured into Container B
= 46400 - 2000
= 44400 cm
3 44400 mℓ = 44.4 ℓ
Answer(s): (a) 23.2 cm; (b) 44.4 ℓ