The figure is not drawn to scale. Container A and Container B have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container A until it reached a height of 34 cm. Some of the water was then poured from Container A into Container B which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container A.
- How many litres of water were poured into Container B?
(a)
Volume of water in Container A
= 4000 x 34
= 136000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Container A and Container B
= 136000 + 1400
= 137400 cm
3 Total base area of Container A and Container B
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Container A after
= 137400 ÷ 6000
= 22.9 cm
(b)
Volume of water in Container B after pouring
= 2000 x 22.9
= 45800 cm
3 Volume of water poured into Container B
= 45800 - 2000
= 43800 cm
3 43800 mℓ = 43.8 ℓ
Answer(s): (a) 22.9 cm; (b) 43.8 ℓ