The figure is not drawn to scale. Container S and Container T have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container S until it reached a height of 26 cm. Some of the water was then poured from Container S into Container T which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container S.
- How many litres of water were poured into Container T?
(a)
Volume of water in Container S
= 3500 x 26
= 91000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container S and Container T
= 91000 + 1700
= 92700 cm
3 Total base area of Container S and Container T
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container S after
= 92700 ÷ 5000
= 18.54 cm
(b)
Volume of water in Container T after pouring
= 1500 x 18.54
= 27810 cm
3 Volume of water poured into Container T
= 27810 - 1500
= 26310 cm
3 26310 mℓ = 26.31 ℓ
Answer(s): (a) 18.54 cm; (b) 26.31 ℓ