The figure is not drawn to scale. Tank M and Tank N have base areas of 2500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank M until it reached a height of 49 cm. Some of the water was then poured from Tank M into Tank N which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank M.
- How many litres of water were poured into Tank N?
(a)
Volume of water in Tank M
= 2500 x 49
= 122500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank M and Tank N
= 122500 + 1700
= 124200 cm
3 Total base area of Tank M and Tank N
= 2500 + 2000
= 4500 cm²
Height of Tank M after
= 124200 ÷ 4500
= 27.6 cm
(b)
Volume of water in Tank N after pouring
= 2000 x 27.6
= 55200 cm
3 Volume of water poured into Tank N
= 55200 - 2000
= 53200 cm
3 53200 mℓ = 53.2 ℓ
Answer(s): (a) 27.6 cm; (b) 53.2 ℓ