The figure is not drawn to scale. Container W and Container X have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container W until it reached a height of 28 cm. Some of the water was then poured from Container W into Container X which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container W.
- How many litres of water were poured into Container X?
(a)
Volume of water in Container W
= 3500 x 28
= 98000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Container W and Container X
= 98000 + 1400
= 99400 cm
3 Total base area of Container W and Container X
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container W after
= 99400 ÷ 5000
= 19.88 cm
(b)
Volume of water in Container X after pouring
= 1500 x 19.88
= 29820 cm
3 Volume of water poured into Container X
= 29820 - 1500
= 28320 cm
3 28320 mℓ = 28.32 ℓ
Answer(s): (a) 19.88 cm; (b) 28.32 ℓ