The figure is not drawn to scale. Tank Q and Tank R have base areas of 2000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Q until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Tank Q into Tank R which contained 1.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Q.
- How many litres of water were poured into Tank R?
(a)
Volume of water in Tank Q
= 2000 x 27
= 54000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.3 ℓ = 1300 cm
3 Total volume of Tank Q and Tank R
= 54000 + 1300
= 55300 cm
3 Total base area of Tank Q and Tank R
= 2000 + 1500
= 3500 cm²
Height of Tank Q after
= 55300 ÷ 3500
= 15.8 cm
(b)
Volume of water in Tank R after pouring
= 1500 x 15.8
= 23700 cm
3 Volume of water poured into Tank R
= 23700 - 1500
= 22200 cm
3 22200 mℓ = 22.2 ℓ
Answer(s): (a) 15.8 cm; (b) 22.2 ℓ