The figure is not drawn to scale. Tank C and Tank D have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank C until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Tank C into Tank D which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank C.
- How many litres of water were poured into Tank D?
(a)
Volume of water in Tank C
= 4000 x 47
= 188000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Tank C and Tank D
= 188000 + 2200
= 190200 cm
3 Total base area of Tank C and Tank D
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank C after
= 190200 ÷ 7500
= 25.36 cm
(b)
Volume of water in Tank D after pouring
= 3500 x 25.36
= 88760 cm
3 Volume of water poured into Tank D
= 88760 - 3500
= 85260 cm
3 85260 mℓ = 85.26 ℓ
Answer(s): (a) 25.36 cm; (b) 85.26 ℓ