The figure is not drawn to scale. Tank A and Tank B have base areas of 3500 cm
2 and 2500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank A until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Tank A into Tank B which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank A.
- How many litres of water were poured into Tank B?
(a)
Volume of water in Tank A
= 3500 x 40
= 140000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Tank A and Tank B
= 140000 + 1600
= 141600 cm
3 Total base area of Tank A and Tank B
= 3500 + 2500
= 6000 cm²
Height of Tank A after
= 141600 ÷ 6000
= 23.6 cm
(b)
Volume of water in Tank B after pouring
= 2500 x 23.6
= 59000 cm
3 Volume of water poured into Tank B
= 59000 - 2500
= 56500 cm
3 56500 mℓ = 56.5 ℓ
Answer(s): (a) 23.6 cm; (b) 56.5 ℓ