The figure is not drawn to scale. Tank C and Tank D have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank C until it reached a height of 34 cm. Some of the water was then poured from Tank C into Tank D which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank C.
- How many litres of water were poured into Tank D?
(a)
Volume of water in Tank C
= 4000 x 34
= 136000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Tank C and Tank D
= 136000 + 1400
= 137400 cm
3 Total base area of Tank C and Tank D
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank C after
= 137400 ÷ 7500
= 18.32 cm
(b)
Volume of water in Tank D after pouring
= 3500 x 18.32
= 64120 cm
3 Volume of water poured into Tank D
= 64120 - 3500
= 60620 cm
3 60620 mℓ = 60.62 ℓ
Answer(s): (a) 18.32 cm; (b) 60.62 ℓ