The figure is not drawn to scale. Tank U and Tank V have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank U until it reached a height of 50 cm. Some of the water was then poured from Tank U into Tank V which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank U.
- How many litres of water were poured into Tank V?
(a)
Volume of water in Tank U
= 3000 x 50
= 150000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Tank U and Tank V
= 150000 + 1600
= 151600 cm
3 Total base area of Tank U and Tank V
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank U after
= 151600 ÷ 5000
= 30.32 cm
(b)
Volume of water in Tank V after pouring
= 2000 x 30.32
= 60640 cm
3 Volume of water poured into Tank V
= 60640 - 2000
= 58640 cm
3 58640 mℓ = 58.64 ℓ
Answer(s): (a) 30.32 cm; (b) 58.64 ℓ