The figure is not drawn to scale. Tank J and Tank K have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank J until it reached a height of 48 cm. Some of the water was then poured from Tank J into Tank K which contained 1.9 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank J.
- How many litres of water were poured into Tank K?
(a)
Volume of water in Tank J
= 3000 x 48
= 144000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.9 ℓ = 1900 cm
3 Total volume of Tank J and Tank K
= 144000 + 1900
= 145900 cm
3 Total base area of Tank J and Tank K
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank J after
= 145900 ÷ 5000
= 29.18 cm
(b)
Volume of water in Tank K after pouring
= 2000 x 29.18
= 58360 cm
3 Volume of water poured into Tank K
= 58360 - 2000
= 56360 cm
3 56360 mℓ = 56.36 ℓ
Answer(s): (a) 29.18 cm; (b) 56.36 ℓ