The figure is not drawn to scale. Container G and Container H have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container G until it reached a height of 31 cm. Some of the water was then poured from Container G into Container H which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container G.
- How many litres of water were poured into Container H?
(a)
Volume of water in Container G
= 4000 x 31
= 124000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container G and Container H
= 124000 + 2400
= 126400 cm
3 Total base area of Container G and Container H
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container G after
= 126400 ÷ 5000
= 25.28 cm
(b)
Volume of water in Container H after pouring
= 1000 x 25.28
= 25280 cm
3 Volume of water poured into Container H
= 25280 - 1000
= 24280 cm
3 24280 mℓ = 24.28 ℓ
Answer(s): (a) 25.28 cm; (b) 24.28 ℓ