The figure is not drawn to scale. Container W and Container X have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container W until it reached a height of 39 cm. Some of the water was then poured from Container W into Container X which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container W.
- How many litres of water were poured into Container X?
(a)
Volume of water in Container W
= 2500 x 39
= 97500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container W and Container X
= 97500 + 1700
= 99200 cm
3 Total base area of Container W and Container X
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container W after
= 99200 ÷ 4000
= 24.8 cm
(b)
Volume of water in Container X after pouring
= 1500 x 24.8
= 37200 cm
3 Volume of water poured into Container X
= 37200 - 1500
= 35700 cm
3 35700 mℓ = 35.7 ℓ
Answer(s): (a) 24.8 cm; (b) 35.7 ℓ