The figure is not drawn to scale. Tank Z and Tank A have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Z until it reached a height of 35 cm. Some of the water was then poured from Tank Z into Tank A which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Z.
- How many litres of water were poured into Tank A?
(a)
Volume of water in Tank Z
= 3500 x 35
= 122500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank Z and Tank A
= 122500 + 1200
= 123700 cm
3 Total base area of Tank Z and Tank A
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank Z after
= 123700 ÷ 5000
= 24.74 cm
(b)
Volume of water in Tank A after pouring
= 1500 x 24.74
= 37110 cm
3 Volume of water poured into Tank A
= 37110 - 1500
= 35610 cm
3 35610 mℓ = 35.61 ℓ
Answer(s): (a) 24.74 cm; (b) 35.61 ℓ