The figure is not drawn to scale. Container V and Container W have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container V until it reached a height of 41 cm. Some of the water was then poured from Container V into Container W which contained 2.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container V.
- How many litres of water were poured into Container W?
(a)
Volume of water in Container V
= 1500 x 41
= 61500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.6 ℓ = 2600 cm
3 Total volume of Container V and Container W
= 61500 + 2600
= 64100 cm
3 Total base area of Container V and Container W
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container V after
= 64100 ÷ 2500
= 25.64 cm
(b)
Volume of water in Container W after pouring
= 1000 x 25.64
= 25640 cm
3 Volume of water poured into Container W
= 25640 - 1000
= 24640 cm
3 24640 mℓ = 24.64 ℓ
Answer(s): (a) 25.64 cm; (b) 24.64 ℓ