The figure is not drawn to scale. Container E and Container F have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container E until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Container E into Container F which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container E.
- How many litres of water were poured into Container F?
(a)
Volume of water in Container E
= 4000 x 27
= 108000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container E and Container F
= 108000 + 2300
= 110300 cm
3 Total base area of Container E and Container F
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container E after
= 110300 ÷ 5000
= 22.06 cm
(b)
Volume of water in Container F after pouring
= 1000 x 22.06
= 22060 cm
3 Volume of water poured into Container F
= 22060 - 1000
= 21060 cm
3 21060 mℓ = 21.06 ℓ
Answer(s): (a) 22.06 cm; (b) 21.06 ℓ