The figure is not drawn to scale. Tank G and Tank H have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank G until it reached a height of 36 cm. Some of the water was then poured from Tank G into Tank H which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank G.
- How many litres of water were poured into Tank H?
(a)
Volume of water in Tank G
= 4000 x 36
= 144000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank G and Tank H
= 144000 + 2100
= 146100 cm
3 Total base area of Tank G and Tank H
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank G after
= 146100 ÷ 5000
= 29.22 cm
(b)
Volume of water in Tank H after pouring
= 1000 x 29.22
= 29220 cm
3 Volume of water poured into Tank H
= 29220 - 1000
= 28220 cm
3 28220 mℓ = 28.22 ℓ
Answer(s): (a) 29.22 cm; (b) 28.22 ℓ