The figure is not drawn to scale. Tank H and Tank J have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank H until it reached a height of 34 cm. Some of the water was then poured from Tank H into Tank J which contained 2.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank H.
- How many litres of water were poured into Tank J?
(a)
Volume of water in Tank H
= 4000 x 34
= 136000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.6 ℓ = 2600 cm
3 Total volume of Tank H and Tank J
= 136000 + 2600
= 138600 cm
3 Total base area of Tank H and Tank J
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Tank H after
= 138600 ÷ 7000
= 19.8 cm
(b)
Volume of water in Tank J after pouring
= 3000 x 19.8
= 59400 cm
3 Volume of water poured into Tank J
= 59400 - 3000
= 56400 cm
3 56400 mℓ = 56.4 ℓ
Answer(s): (a) 19.8 cm; (b) 56.4 ℓ